İZ BIRAKANLAR Abdülmecit Tokdemir “Yazar, Şair, Edebiyatçı”

İZ BIRAKANLAR Abdülmecit Tokdemir “Yazar, Şair, Edebiyatçı”

Bu haber 1788 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Abdülmecit Tokdemir 1894 Yılında Artvin’in Kocabey Köyü’nde Doğdu1974 yaşında hayata veda etti.

 

Şair ve folklor araştırmacısı Hayrettin Tokdemir’in babasıdır. Ailesinden aldığı ilk bilgileri köy medresesine devam ederek geliştirdi. Daha sonra İmarhav’ın Balıklı köyünde Hacı Mevlüt Efendi’nin derslerine devam etti. Burada, on bir yaşında iken Kur’an’ı hıfzetti. 1903 yılında Söğütlü’de açılan Dar’ül Hilafet-ül Âliyye’de tahsiline devam ederek zamanın bilimleri yanı sıra okulun müderrisi olan dayısı Yusuf Ziyaüddin Efendi’den aldığı derslerle Arapça ve Farsçasını geliştirdi.

 

Mecit Tokdemir, küçük denecek yaşta Milli Mücadele’ye katılarak etkin görevlerde bulundu. Bu dönemi anlatan anılarını 7 Mart Kahramanları adlı eserinde topladı. Gençlik dönemine kadar çiftçilikle uğraştı.


Sonraki yıllarda Söğütlü’deki Dar’ül Hilafet-ül Aliyye’de müdür muavinliği, bu okulun 1925 yılında kapatılmasından sonra bir sürede orman teşkilatında Orman Ser Muhafaza memurluğu görevlerinde bulundu. Daha sonra geçimini dava vekilliği ile kazanmaya başlayarak, ömrünün sonuna kadar bu işini sürdürdü.

 

Soydan gelen cerrahlık alanında bilgi ve beceri sahibi olup bu alanda da uzun yıllar hizmetler verdi. Bu konuda çıkan yasal düzenlemelerden sonra sünnetçilik için ruhsat alarak sünnetçiliği devam ettirdi. Tokdemir’in basılı üç kitabının dışında Mektubat, Artvin’de Edebiyat ile Süzülmüş Sözler adlı üç eseri daha vardır. Ancak bu çalışmaları yayına hazırlanmışsa da basılamamıştır. Tokdemir Kocabey köyünde toprağa verildi.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1