ARTVİNLİ YAZARLAR Tekin Erer “Yazar, Edebiyatçı, Romancı, Siyasetçi”

ARTVİNLİ YAZARLAR Tekin Erer “Yazar, Edebiyatçı, Romancı, Siyasetçi”

Bu haber 23372 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Tekin Erer, Artvin'de ilkokulu bitirdikten sonra ortaokulu Kars'ta, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi'de bitirdi. Liseden sonra İkinci Dünya Savaşı esnasında 3 yıl yedek subaylık yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde öğretim gördü.

İlk gazetecilik deneyimi 1937 yılında Vatan gazetesinde gerçekleşti. Günlük yazıları ile ünlenen Erer, 1960 ihtilalinden sonra Son Havadis gazetesinde "Günün Akisleri" başlıklı köşesinde 27 Mayıs yönetimine karşı yazıları ile dikkat çekti. O yıllarda hakkında açılan 50'ye yakın davada 100 yıldan fazla hapsi istendi. Ancak açılan davaların hepsinden beraat etti.

1965 yılında yapılan genel seçimlerde İstanbul'dan milletvekili seçildi. İki dönem Adalet Partisi üyesi olarak parlamentoda görev yaptı. Son Havadis'teki köşe yazarlığına 1990'ların ortasına kadar devam etti. Ömrüne 30'a yakın kitap, onbinin üzerinde köşe yazısı sığdırdı.

Nurten Erer ile evli olan Tekin Erer'in Fevzi, Nejat, Hakan ve Cem adında 4 çocuğu vardır. Tekin Erer, 1992 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

ETİKETLER :

ÖNERİLEN HABERLER

TV+ BANNER AKBANK Arhavi Çay Bisse Erkek Giyim Turkcell
30.Ağustos-3 30 Ağustos-2 30 Ağustos-1